Refleksoterapia stóp

Stopy pełnią istotną funkcję w ludzkim ciele. Tworzą stabilne podparcie, dzięki nim możemy samodzielnie przemieszczać się z miejsca na miejsce, amortyzują upadki a ich zdrowa kondycja jest ważna dla naszego dobrego samopoczucia. Anatomicznie są konstrukcyjnym arcydziełem. Stanowią również odzwierciedlenie naszych trudów życiowych i kłopotów ze zdrowiem. Na nich wyrysowana jest mapa całego ciała. Są również ważnym miejscem przepływów energetycznych, ponieważ poprzez stopy przechodzi sześć kanałów energetycznych (meridianów) penetrujących najważniejsze narządy wewnętrzne takie jak żołądek, nerki, pęcherz moczowy, wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona/trzustka. W strukturach stóp rozpościera się 7200 zakończeń nerwowych, które przesyłają sygnał do mózgu i rdzenia kręgowego. Takie spektrum umożliwia refleksoterapeucie skuteczne oddziaływanie na wiele schorzeń gnębiących człowieka a wygląd stóp jest dla niego cenną informacją na temat zdrowia i kondycji pacjenta. Haluksy, ostrogi, odciski, nagniotki, opuchlizna, wygląd paznokci, podkurczone palce, kolor skóry, odczucie pieczenia w podeszwie są sygnałami/objawami ze strony organizmu o nieprawidłowościach mających swoje konkretne źródło/przyczynę. Ból określonych stref w stopach pomaga zidentyfikować z dużym czasowym wyprzedzeniem nadchodzące dolegliwości. Stąd tak wielka rola refleksoterapii w profilaktyce zdrowotnej. Ponadto z uwagi na holistyczne oddziaływanie refleksologia stóp jest skuteczną metodą leczniczą uzupełniającą inne terapie naturalne lub konwencjonalne. Znacząco wzmacnia i przyśpiesza kurację oraz regenerację organizmu.

DLA KOGO POLECANA JEST REFLEKSOTERAPIA STÓP ?

Zabiegi polecane są osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, moczowo-płciowego, choroby kręgosłupa, bóle głowy, bezsenność, stany przewlekłego zmęczenia, wyczerpania emocjonalnego, barku witalności, choroby psychosomatyczne, stres, depresję, częste infekcje dróg oddechowych, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne, choroby skóry oraz nadpobudliwość i moczenie się u dzieci.

W przypadku chorób nieuleczalnych sprawia, że pacjent zyskuje większy komfort i wyciszenie wewnętrzne, lepszą pracę jelit i narządów, obniżenie odczuć bólowych. Tym samym poprawia jakość życia.

W chorobach nowotworowych obserwowano zahamowanie wytwarzania komórek rakowych po zastosowaniu zabiegów refleksoterapeutycznych.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG?

Podczas pierwszego spotkania przeprowadzany jest zabieg i wywiad z pacjentem, dlatego na pierwszą wizytę należy zarezerwować ok 1,5-2 godzin czasu. W celu rozluźnienia mięśni tuż przed zabiegiem pacjent rozgrzewa stopy w ciepłej kąpieli, następnie układa się na plecach na stole do masażu. Odsłonięte są stopy i częściowo łydka. Zalecany jest wygodny i niekrępujący strój. Refleksolog opracowuje manualnie wszystkie punkty refleksoryczne na obu stopach naprzemiennie ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń zgłoszonych podczas wywiadu. Podczas pierwszych sesji zablokowane punkty refleksoryczne mogą być bolesne. Są to przemijające niedogodności. Usytuowanie blokad stanowi cenną wskazówkę diagnostyczną. Zabieg trwa ok. 45-55 min. i kończy się kojącym masażem stóp.

Po spotkaniu wskazane jest częste picie wody z niewielką ilości soli (kłodawskiej lub himalajskiej) w celu usprawnienia detoksykacji. Na dzień zabiegowy najlepiej wybierać taki, w którym nie będzie wykonywany wzmożony wysiłek fizyczny.

CZESTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW:

Efekty można zaobserwować zazwyczaj już po pierwszym zabiegu. Znaczna poprawa stanu zdrowia następuje po 3-4 sesji, powtarzanej 2 x w tygodniu. Organizm rozpoczyna proces samoregulacji i samouzdrawiania. Najlepsze efekty pojawiają się po 8-10 zabiegach. Nie należy rezygnować przedwcześnie, ponieważ może to spowodować przerwanie procesu samoleczenia. Organizm potrzebuje czasu na powrócenie do równowagi i utrwalenie efektów terapii.

W przypadku bardzo schorowanych pacjentów, cierpiących na długotrwałe dolegliwości trzeba liczyć się z przeprowadzeniem dłuższych sesji, powtórzonych 3-4 razy w roku

Brak rezultatów po kilku spotkaniach oznacza, że organizm nie podejmuje samoleczenia. Powodem mogą być np. silne leki przyjmowane przez pacjenta lub jego nastawienie psychiczne, które wpływają blokująco na postępowanie terapeutyczne.

Refleksoterapia nie jest zabiegiem jednorazowym, ponieważ tak jak wszystkie metody naturalne, aby była skuteczna wymaga czasu i współpracy ze strony pacjenta.

 OBJAWY DETOKSYKACJI POZABIEGOWEJ:

Zabieg pobudza organizm do podjęcia samoregulacji i samoleczenia, które mają mu przywrócić fizjologiczną równowagę. Ustrój zaczyna pozbywać się toksyn, czego efektem mogą być objawy uznawane za mało komfortowe. Są to krótkotrwałe niedogodności, które są oznaką skuteczności zabiegu i pobudzenia potencjału leczniczego organizmu. Jest to prawidłowa reakcja, którą należy spokojnie przeczekać. Zalecane jest picie wody w ilości 2-3 l. dziennie

Możliwe i typowe reakcje:

  • Układ pokarmowy: wzdęcia, gazy, zwiększona perystaltyka jelit, zgaga, ból żołądka, ssanie w żołądku
  • Układ moczowy: zwiększone wydalanie moczu, zmiana koloru i woni moczu
  • Układ oddechowy: katar, zwiększone odksztuszanie,
  • Układ kostno-stawowo-mięśniowy: bóle stawów, mięśni
  • Skóra: zwiększona potliwość, wypryski, wysypki, świąd
  • Inne: rozdrażnienie, ból głowy, huśtawki nastrojów, wzmożona senność lub bezsenność, wzrost libido lub czasowa niechęć do seksu, pojawienie się dziwnych snów

PRZECIWSKAZANIA BEZWZGLĘGNE:

  • stany ostre wymagające leczenia operacyjnego
  • stany bezpośrednio przed i po zabiegach chirurgicznych
  • pacjenci przed i po przeszczepach narządów
  • świeże rany stóp
  • stany pourazowe stóp – np. złamania kości, zwichnięcia stawów -do czasu wygojenia
  • zapalenie żył, zakrzepica żył, ostre stany zapalne
  • ciężkie choroby zakaźne
  • chłoniak
  • ciąża zagrożona, I-wszy trymestr ciąży
  • grzybica stóp, rozległe zmiany skórne stopy

PRZECIWSKAZANIA WZGLĘGNE:

Przeciwskazania względne oznaczają możliwość skorzystania z zabiegów refleksoterapii stóp, jeżeli lekarz wyrazi na nie zgodę. Dodatkowo refleksolog zastosuje delikatniejszą stymulację manualną, co wpłynie na mniejszy efekt terapeutyczny.

  • miejscowy stan zapalny, zmiany skóry stóp
  • cukrzyca
  • stany po ciężkich chorobach, krwotokach
  • silne bóle wymagające leczenia specjalistycznego
  • podejrzenie zawału mięśnia sercowego
  • bóle brzucha z brakiem perystaltyki jelit
  • choroby psychiczne
  • duża pobudliwość ze skłonnością do reakcji histerycznej
  • choroby o niejasnej etiologii i nieznanym podłożu